17 853 82 12

Apteka jako świadczeniodawca - szczepienia i NFZ

Szanowni Państwo!

Wraz z uruchomieniem w aptekach szczepień wchodzimy w świad świadczeniodawców, czyli m.in. w relację z NFZ, która jest znacznie odmienna od dotychczas nam znanej formuły pracy w ramach refundacji.

Procedury podpisywania umów, sprawozdawczości świadczeń, ich rozliczania i korygowania mogą przysparzać o ból głowy, dlatego stworzyliśmy dla Państwa nową sekcję informacyjną:  "Apteka jako świadczeniodawca".

Sekcję tą znajdziecie Państwo w menu "Działalność Izby".

W sekcji tej zawarliśmy treści i instrukcje, które mamy nadzieję - ułatwią Państwu podpisanie umów z NFZ oraz sprawozdawanie i rozliczenie świadczeń.

Na razie są to szczepienia, wkrótce będą to również dyżury, a w przyszłości - kto wie? Może przeglądy lekowe, doradztwo, edukacja i inne świadczenia farmaceutyczne?

Również, aktualnie szczepienia czy dyżury skupiają się na aptekach w których uprawnieni farmaceuci udzielają świadczeń. Pracujemy jednak w kierunku przypisania kompetencji do zawodu tak, aby farmaceuta mógł wykonywać zawód rzeczywiście samodzielnie - w zakresie udzielania świadczeń.

W wymiarze praktycznym - tu i teraz - jeżeli nasza instrukcja byłaby niewystarczająca:

Wszystkie apteki z Podkarpacia, które potrzebują pomocy w zawarciu umowy, zakupie oprogramowania do rozliczeń oraz wszelkiej konfiguracji systemów IT informujemy, że wsparcie takie oferuje firma Merido.

Od 25 lat firma Merido wspiera apteki w Polsce południowo-wschodniej - zarówno w kwestiach informatycznych, dostarczając sprzęt i oprogramowanie, jak i pomagając w usprawnianiu współpracy aptek z Narodowym Funduszem Zdrowia.

Zaobserwowaliśmy, że w ostatnim czasie przygotowywanie przez apteki ofert na realizację szczepień w ramach Narodowego Programu Szczepień dla NFZ przysparza wielu problemów. Zdajemy sobie sprawę, że dla niemal każdej apteki jest to zagadnienie niezwykle złożone i skomplikowane. Pragnę przy tym wspomnieć, iż pierwsza przyjęta przez NFZ oferta na szczepienia w województwie podkarpackim została przygotowana właśnie przez serwis Merido.

Rozumiemy, że lektura 68-stronicowej instrukcji oraz zrozumienie skomplikowanych przepisów zarządzenia nr 155/2023/DGL może zabrać aptece mnóstwo czasu i wymagać intensywnego wysiłku. Niestety samo przeczytanie i zrozumienie wyżej wymienionych dokumentów nie gwarantują powodzenia, gdyż niezbędne jest także ogólne zrozumienie całego kontekstu i specyfiki procesu ofertowania dla NFZ.

W związku z powyższym, jako doświadczony partner aptek, proponujemy współpracę i pomoc. Nasz zespół ekspertów doskonale orientuje się w obowiązujących regulacjach oraz posiada wieloletnie doświadczenie we współpracy z NFZ, ponieważ od wielu lat przygotowujemy różnorodne oferty dla praktycznie wszystkich oddziałów NFZ w Polsce. Dzięki nam apteka może zaoszczędzić cenny czas i uniknąć stresu związanego z samodzielnym opracowywaniem wszelkich dokumentów, a także wyeliminować ryzyko odrzucenia oferty z powodu błędów formalnych. Apteka może skoncentrować się na codziennej obsłudze pacjentów i rozwijaniu swojej działalności. Proponujemy podjęcie współpracy w tym zakresie w celu ułatwienia aptekom przygotowania oferty jak również w późniejszym okresie pomoc w rozliczeniach.

Kontakt Merido: +17-864 02 80; www.merido.pl; e-mail: merido@merido.pl