17 853 82 12

I Mistrzostwa Polski w Pływaniu Lekarzy i Farmaceutów

W dniach 26-27 kwietnia 2018r. w Dębickiej hali MOSIR odbyły się I Mistrzostwa Polski Farmaceutów w Pływaniu.

W dniach 26-27 kwietnia 2018r. w Dębickiej hali MOSIR odbyły się I Mistrzostwa Polski Farmaceutów w Pływaniu. Organizatorem Mistrzostw była Podkarpacka Okręgowa Rada Aptekarska. W imprezie uczestniczyli między innymi: Burmistrz Dębicy mgr Mariusz Szewczyk, Prezes NRA mgr Elżbieta Piotrowska - Rutkowska oraz członkowie NRA: mgr Małgorzata Pietrzak, dr Lucyna Samborska, dr Paweł Chrzan, mgr Jarosław Mateuszuk, Naczelny Rzecznik Odpowiedzialności Zawodowej mgr Kazimierz Jura, Dyrektor Departamentu Nadzoru Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego Barbara Walenciak, PWIF mgr Monika Urbaniak, Naczelnik Wydziału Gospodarki Lekami POW NFZ mgr Anna Pliś-Grymanowska. Gościem specjalnym Mistrzostw była mistrzyni Polski w pływaniu Otylia Jędrzejczak. Złotym sponsorem Mistrzostw była firma Olimp Labs, której bardzo dziękujemy. Gorące podziękowania kierujemy również do wszystkich innych firm, które pomogły  w organizacji Mistrzostw.

 W zawodach brali udział farmaceuci z 10 Izb, w tym z: OIA w Warszawie, Małopolskiej OIA, Wielkopolskiej OIA, Śląskiej OIA, Dolnośląskiej OIA, Zachodniopomorskiej OIA, Gdańskiej OIA, Kujawsko-Pomorskiej OIA, Białostockiej OIA oraz Podkarpackiej OIA. Łącznie 18 zawodników, w tym 4 osobowa drużyna z Podkarpackiej Okręgowej Izby Aptekarskiej w składzie: Arkadiusz Mandryk, Michał Dobrowolski, Tomasz Kasprzyk oraz Radosław Chruszcz. Pływano na dystansach: 50m, 100m, 200m, 400m, 800m  i 1500m oraz sztafeta 4x50m, w różnych stylach tj. klasycznym, grzbietowym, motylkowym, dowolnym, zmiennym. Rozdano medale, które wręczali farmaceutom: Prezes PORA dr Lucyna Samborska, Prezes Gdańskiej OIA dr Michał Chrzan oraz Prezes Białostockiej OIA mgr Jarosław Mateuszuk.

Nasza drużyna zajęła II miejsce spośród Izb Aptekarskich biorących udział                                          w Mistrzostwach. Na pierwszym miejscu uplasowała się OIA w Krakowie, a III miejsce zajęła OIA w Warszawie. Na IV miejscu ukończyła zawody Podlaska OIA,  V ex aequo zajęły Gdańska OIA i Zachodniopomorska OIA, VI Śląska OIA, VII Dolnośląska OIA, VIII Wielkopolska OIA i IX Kujawsko-Pomorska OIA.

Farmaceuci z Podkarpacia wywalczyli łącznie  11 medali, w tym:

   3 złote  medale dla:

- Michała Dobrowolskiego za zajęcie I miejsca na dystansie 1500m stylem dowolnym,

- Tomasza Kasprzyka za zajęcie I miejsca na dystansie 400 m stylem dowolnym

- Arkadiusza Mandryka za zajęcie I miejsca na dystansie 100m stylem grzbietowym

    5 srebrnych medali dla:

- Radosława Chruszcza za zajęcie II miejsca na dystansie 50 m stylem dowolnym

- Radosława Chruszcza za zajęcie II miejsca na dystansie 100 m stylem klasycznym

- Tomasza Kasprzyka za zajęcie II miejsca na dystansie 100 m i 200m stylem dowolnym

- Arkadiusza Mandryka za zajęcie II miejsca na dystansie 50m stylem grzbietowym

   3 brązowe medale dla:

- Tomasza Kasprzyka za zajęcie III miejsca na dystansie  50 m stylem dowolnym

- Arkadiusza Mandryka za zajęcie III miejsca na dystansie 100m i 50 m stylem klasycznym

 

Najwięcej punktów ze wszystkich startów uzyskał wśród farmaceutów mgr Michał Sałapski z OIA w Warszawie, zaś najlepszy wynik spośród nestorów osiągnęła mgr Krystyna Osiowska również z OIA w Warszawie.

Na zakończenie pierwszego dnia Mistrzostw obył się Bal Olimpijczyka z udziałem Otylii Jędrzejczak oraz dwóch mistrzów zapaśniczych: Ryszarda Wolnego oraz Józefa Lipienia.  Mistrzowie podzielili się z uczestnikami, swoimi wspomnieniami z mistrzostw                           i zawodów, w których brali udział.

Na zakończenie Mistrzostw odbył się uroczysty bankiet, na którym wręczono zwycięskim zawodnikom puchary, medale i pamiątkowe dyplomy. W bankiecie oprócz zawodników uczestniczyli również farmaceuci biorący udział w Konferencji pt. „Postępy w medycynie sportowej i farmacji”, która odbyła się w dniach 27-28 kwietnia 2018r. Przy muzyce „na żywo” wszyscy dobrze się bawili.

Cieszymy się bardzo z udziału farmaceutów w zawodach. Gratulujemy wszystkim zawodnikom doskonałej kondycji fizycznej i wielu udanych startów,  a w szczególności tym, którzy wywalczyli medale. Mamy nadzieję, że tak wspaniała impreza będzie kontynuowana w przyszłości.

 

 

-----------------------------------

W dniach 27- 28 kwietnia 2018r. w Dębicy i Jasionce odbyła się Konferencja pt. „Postępy                          w medycynie sportowej i farmacji ”, w której brali udział farmaceuci i lekarze z różnych ośrodków w Polsce. Główna część wykładów miała miejsce w Centrum Wystawienniczo - Kongresowym Województwa Podkarpackiego Arena G2A w Jasionce k/Rzeszowa. Temat wiodący wykładów to: medycyna sportowa, inaczej medycyna aktywności ruchowej czyli interdyscyplinarna dziedzina wiedzy, której zadaniem jest uzasadnienie potrzeby systematycznej aktywności ruchowej w celu utrzymania bądź poprawy stanu zdrowia oraz wykorzystanie metod oceny wpływu aktywności fizycznej i treningu sportowego na organizm. Swoje wykłady i prezentacje przedstawili wykładowcy polscy i zagraniczni,                     w tym:

prof. dr hab. n. farm Anna Malm: „Powikłania terapii żywieniowej”.

prof. dr hab. n. farm. Ewa Poleszak:„ Terapia żywieniowa”.

dr hab. Prof. UZ Agnieszka Zembroń-Łacny : „Substancje immunostymulujące w sporcie”.

prof. nadz. dr hab. n. med. Zbigniew Szyguła: „ Fizjologia Sportu”

prof. zw. dr hab. n. med. Stanisław Kwiatkowski: „Urazy sportowe. Komórki macierzyste”.

dr Andrzej Pokrywka: „Dlaczego niektórzy sportowcy tracą swoje medale dopiero kilka lat po zastosowaniu dopingu”.

dr Agnieszka Piotrowska: „ Rola mikrobioty w nadwadze i otyłości.”

lek. med. Krzysztof Błecha: „ Rola substancji roślinnych w procesie odchudzania”.

mgr Konrad Klekot: „Starzenie się społeczeństwa wyzwaniem XXI w. - nowoczesne sposoby poprawy jakości życia”.

Chris Kilham „ Ashwagandha, King of herbs”

Eric Smith ”The Science Behind Choline: the missing nutrient In Cardiovascular nutrition. Magnezium and Iron Amino Acid Chelates: a breakthrough in dietary supplementation”.

 

Uczestnicy Konferencji z zainteresowaniem wysłuchali wszystkich prezentacji. Tematyka konferencji była bardzo szeroka i różnorodna. Poruszone zagadnienia wywołały ożywioną dyskusję. Wszyscy uznali, że w przyszłości warto powrócić do tej tematyki.

Dodatkową atrakcją konferencji był konkurs Autoryzowanego Dealera marki Opel: Auto-Styl Krasne - fundatora nagrody w konkursie „Wygraj Granlanda X na weekend z pełnym bakiem paliwa!”.  Zwycięzca konkursu ucieszył się z tak atrakcyjnej nagrody.

Fotorelacja (galeria)